Zaproszenia ślubne. Co warto wiedzieć?
Kwestia wyboru zaproszeń ślubnych wydaje się najprostszym elementem przedślubnych przygotowań. Branża poligraficzna bardzo się rozwinęła, a od możliwości wyboru w tym zakresie można naprawdę dostać zawrotów głowy. Wybór wzoru zaproszenia, to jednak nie wszystko. Istotne jest również to, co znajdzie się na zaproszeniu, gdyż i w tym przypadku obowiązują pewne zasady savoir-vivre'u.
Informacje, których nie może zabraknąć
Zacznijmy od formy grzecznościowej zaproszenia… Obowiązuje bowiem zasada używania trzeciej osoby liczby mnogiej, czyli: „X i Y mają zaszczyt zaprosić”. Trzeba również pamiętać o stosowaniu formy pełnej lub skróconej zwrotu: „Szanowni Państwo”. Obowiązkowo na zaproszeniu musi znaleźć się data, godzina oraz miejsce uroczystości. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, czy zapraszamy tylko na ceremonię zaślubin, czy również na przyjęcie weselne. Zazwyczaj zaproszenia posiadają specjalną wkładkę informującą o miejscu odbywania się wesela. Sprawdźcie dokładnie imiona i nazwiska Waszych gości, gdyż wszelkie literówki nie będą mile widziane. Co więcej, warto pamiętać, że imię Magdalena, to nie to samo, co Magda, a Aleksandra, to inne imię, niż Olga. Jeśli osoby, które zapraszacie pozostają w związku małżeńskim, to jedyny problem tkwi w odmianie nazwisk. Sprawdźcie w słowniku poprawnej polszczyzny, jakimi regułami się kierować przy końcówkach nazwisk. Bywają bowiem również takie, których w ogóle się nie odmienia. A co w przypadku związków niezalegalizowanych? Zwrot: „osoba towarzysząca” jest jak najbardziej poprawny, jednak w sytuacji, gdy znacie imię i nazwisko drugiej połówki zapraszanej osoby, to powinniście zastosować pełne dane obydwu osób. Na zaproszeniu nie może zabraknąć informacji, czy goście maja przybyć wraz z dziećmi. Brak takiego zapisu jest jednoznaczny z tym, że zaproszone zostają tylko osoby dorosłe. Pamiętajcie także o tym, że pełnoletnie osoby mieszkające z rodzicami powinny otrzymać osobne zaproszenie uwzględniające osobę towarzyszącą. Uważajcie na zaproszenia w zabawnym, nieoficjalnym stylu, bowiem niektórzy członkowie rodziny mogą źle odebrać formułkę: „z przykrością zawiadamiamy…”
Dodatkowe informacje
Na zaproszeniach możecie umieścić informację, co do Waszych preferencji dotyczących ślubnego prezentu lub alternatywy dla Kwiatów w Kościele. Aby goście nie czuli się jednak przymuszeni do niczego, warto zawrzeć tę informację w formie zabawnej fraszki lub rymowanki. Dobrze na zaproszeniu podać swoje numery telefonów oraz poprosić o potwierdzenie przybycia. Ostateczny termin zgłoszenia nieobecności powinien być taki, aby umożliwić Wam rezygnację z niepotrzebnych miejsc na sali bankietowej.
Jakie zaproszenie wybrać?
Wybór materiałów i dekoracyjnych ozdób do wyrobu zaproszeń jest ogromny, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od eleganckich i klasycznych drukowanych na papierze kredowym, tłoczonych, ozdabianych wstążeczkami, przez nowoczesne ze zdjęciem narzeczonych, aż po ekologiczne, do użycia których zastosowano naturalne materiały. Wszystko jest kwestią stylizacji i klimatu wesela oraz Waszych preferencji. Jedyne o czym trzeba bezwzględnie pamiętać jest to, żeby winietki na stole, naklejki na alkohol oraz inne elementy poligraficzne pasowały do wybranego przez Was zaproszenia i były zachowane w tej samej stylistyce. Profesjonalne zakłady poligraficzne specjalizujące się w zaproszeniach na pewno doradzą i pomogą dokonać właściwego wyboru. Jeśli chcecie wykazać się kreatywnością lub posiadacie zdolności plastyczne możecie wykonać zaproszenia samodzielnie, co na pewno zachwyci Waszych gości.
Porady organizacyjne
Jeśli chcecie mieć pewność, że Wasze zaproszenia będą idealne zamówcie je z odpowiednim wyprzedzeniem i dokładnie sprawdźcie listę gości pod względem błędów i literówek zanim prześlecie ją do pracowni. Dowiedzcie się także, czy pracownia oferuje personalizację wybranego przez Was modelu zaproszeń. Gości postarajcie się zaprosić osobiście przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym weselem. Jeśli odległość na to nie pozwala, zaproszenie można wysłać pocztą, jednak wypada również poprzedzić wysyłkę rozmową telefoniczną.
Życzymy udanych przygotowań!